Ruszają przeglądy budowlane spółdzielczych bloków

Nie tylko dlatego, że nakazuje to właścicielom i zarządcom nieruchomości ustawa Prawo budowlane, ale szczególnie ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. I w spółdzielni mieszkaniowej (SML-W) ruszają pięcioletnie przeglądy budowlane budynków. Obejmować będą one przede wszystkim kontrole ich elementów konstrukcyjnych.

W PRL zakładano, że bloki z wielkiej płyty wytrzymają około 60  lat. Teoretycznie niektórym z nich kończy się wkrótce "data ważności". Eksperci uspokajają, że po modernizacji będzie w tych budynkach można mieszkać jeszcze sto lat. A również z wielkiej płyty są praktycznie wszystkie bloki jaworskiej spółdzielni mieszkaniowej.  I również przeszły modernizację, niemniej doglądać ich trzeba. I ruszają ich przeglądy.

- Rozpoczynamy pięcioletnie przeglądy budowlane budynków - mówi prezes SML-W Mieczysław Panasiuk. – Obejmować one będą przede wszystkim kontrole elementów konstrukcyjnych budynków. Jest to bardzo ważne nie tylko dlatego, że nakazuje to dla właścicieli i zarządców nieruchomości ustawa Prawo budowlane, ale jest to przede wszystkim szczególnie ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców – wyjaśnia prezes Mieczysław Panasiuk.  - Przeglądy te poza tym pozwalają nam w miarę wcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości i zaplanować prace remontowe w kolejnym pięcioleciu - dodaje prezes. – Stąd też prośba administracji Spółdzielni do mieszkańców, aby umożliwili oni kontrolę elementów budynku znajdujących się również ich mieszkaniach.

A dodajmy, że ten przegląd pięcioletni obejmuje zagadnienia począwszy od wszystkich elementów konstrukcji budynku, przez badania i pomiary instalacji - na otoczeniu budynku, jego walorów estetycznych i użytkowych, kończąc.

 

Co mówi ustawa:

 

Ustawa „Prawo budowlane” stawia przed właścicielem i zarządcą nieruchomości obowiązek właściwego utrzymywania i użytkowania nieruchomości – między innymi obowiązek poddania budynku okresowym przeglądom i kontrolom stanu technicznego.

Obowiązkowe kontrole stanu technicznego wynikające z Prawa budowlanego i przepisów techniczno-budowlanych, nazywane w innych przepisach oraz potocznie również przeglądami, badaniami albo serwisami można podzielić następująco:

a)  okresowe, co najmniej raz w roku, polegające na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynków, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu oraz instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, instalacji gazowych i przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);

b)  okresowe, co najmniej raz na 5 lat, polegające na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania oraz estetyki i otoczenia obiektu budowlanego z badaniem instalacji elektrycznej;

Do przeprowadzenia kontroli, w zależności od ich rodzaju, upoważnione są osoby posiadające uprawnienia budowlane albo odpowiednie kwalifikacje.

Kontrole, które wynikają z Prawa budowlanego, przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, z zastrzeżeniem, że kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych mogą przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych. Ponadto kontrole stanu technicznego przewodów kominowych – dymowych oraz grawitacyjnych spalinowych i wentylacyjnych – przeprowadzają osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub odpowiednie uprawnienia budowlane.

 

Przegląd pięcioletni w jaworskiej SML-W:

 

Przegląd pięcioletni obejmuje zagadnienia począwszy od wszystkich elementów konstrukcji budynku przez badania i pomiary instalacji - na otoczeniu budynku, jego walorów estetycznych i użytkowych kończąc.

Jest to największy z występujących obowiązkowo przeglądów technicznych budynku stąd jego ranga i znaczenie mają charakter podstawowy i czynią go punktem odniesienia dla wielu innych przeglądów technicznych o charakterze rocznym. Przegląd pięcioletni posiada największe znaczenie z punktu widzenia inicjatywy remontowej mieszkańców i właścicieli budynku. Wykonany na jego podstawie protokół stanowi opracowanie podstawowe, określające stan techniczny budynku w aspekcie jego przydatności do dalszej eksploatacji, niezbędnych zabezpieczeń oraz prac budowlano - remontowych koniecznych do wykonania dla jego prawidłowego i bezpiecznego użytkowania.

Przeglądy instalacji elektrycznej i gazowej przeprowadzane są sukcesywnie w ciągu roku przez pracowników Spółdzielni posiadających wymagane uprawnienia. Podobnie jest z przeglądami kominiarskimi, które wykonuje dla nas firma „Kominiarczyk”. Natomiast kontrola stanu technicznego budynku obejmująca wszystkie elementy konstrukcyjne będzie przeprowadzana w drugiej połowie września. W związku z przypadającym w tym roku obowiązkiem wykonania w zasobach spółdzielczych przeglądu 5 - letniego, może zaistnieć konieczność dokonania sprawdzenia stanu technicznego elementów budynku również w wybranych mieszkaniach. Administracja spółdzielni zwraca się z prośbą do mieszkańców, aby dla osób kontrolujących umożliwić dokonanie kontroli w mieszkaniach. W przypadku wykonywania przeglądów przez inne osoby niż pracownicy administracji Spółdzielni, będą one miały stosowne upoważnienie. W związku z tym faktem prosi się Komitety Blokowe budynków i lokatorów o zgłaszanie do Administracji Spółdzielni  zauważonych usterek oraz zgłaszanie ewentualnych propozycji prac remontowych do wykonania w  2017r. Ponadto Spółdzielnia informuje, że w przypadku chęci udziału Komitetu Blokowego w dokonywanym przeglądzie należy kontaktować się z Administracją Spółdzielni przy ul. Starojaworskiej 29B w celu uzgodnienia dokładnego  terminu przeglądu.